Kategorie: Soubory

New Bulgarian University

Seagull, Seagulls….The Seagull!

Robert Brustein se ve své knize Divadlo vzpoury snaží přiblížit rebelské črty moderního dramatu navzdory jeho stylistickým rysům. Autor zkoumá díla osmi předních dramatiků včetně A. P. Čechova a znovu potvrzuje jejich vzpurného ducha. Podle Brusteina je revolta energií, která pohání moderní divadlo. Kniha byla napsána v roce 1964, je tedy silně ovlivněna duchem 60. let a v tomto kontextu musí být také chápána. Od té doby se svět vyvinul natolik, že duch rebelie zůstává jen jako vzdálená vzpomínka. Stejný osud potkal i revoltu umění. Velké a hluboké myšlenky byly kvůli showbyznysu a technické globalizací přesunuty na druhou kolej. Možná právě kvůli tomu je náš vlastní názor spíše studenou sprchou puštěnou na Čechovovy postavy. “Není však důležitější je prostě nechat mluvit?” Nebo snad to, co hlásali rebelové své doby, dnes již není možné? Byla jejich vzpoura k něčemu, nebo zanikla v globálním smíření celé společnosti? Pokud ano, co jiného nám zbývá, než abychom v divadle tu studenou sprchu na Čechova pustili? To je záležitost rebelie! Protože reagovat na vzpouru vzpourou je jednou provždy podstatou vzpoury.
Představení je realizováno za finanční podpory Central Strategic Development Fund, NBU.
 

 5. 4.  / 19:30
HaDivadlo

75   min.
Autor: A. P. Čechov
Režie: V. Vicharova and A. Ivanova
Jazyk: bulharština

OMLOUVÁME SE, ALE TOTO PŘEDSTAVENÍ JE JIŽ VYPRODANÉ


Divadelní program NBU založili v roce 1991 Vazkresiya Viharova, Zarko Uzunov a Veselin Mezekliev, kteří dodnes na univerzitě učí. V prosinci 1999 se fakulta herectví stala nezávislou jednotkou na univerzitě. Od února 2010 jsou nové univerzitní inscenace hrány v nové budově univerzitního divadla vedené prof. Vazkresiyí Viharovou, dříve vedoucí katedry herectví. Od září 2012 je tato katedra vedena prof. Snezhinou Petrovou. Katedra je členem IETM, EAST a ELIA a stále rozvíjí síť svých kontaktů do celého světa.

Katedra herectví poskytuje moderní vzdělání sledující divadelní tradice a metody, ale je zároveň postavena na moderních technikách výuky a praxe v oblasti umění.

Účelem katedry je vzdělání propagující divadlo jako aktivní součást veřejného systému za současného udržení kulturních vzpomínek, posílení hodnot a rozšíření duchovna skrze cíle pro lidi. Katedra divadla je odhodlána připravovat kvalifikované specialisty v oblasti divadla a dramatu založeném na evropských a lidských hodnotách a prioritách moderního bulharského kulturního rozvoje.

Fakulta se skládá z uznávaných profesionálů s mnoha oceněními, kteří jsou uznáváni prestižními národními a mezinárodními fóry, kteří přinášejí svůj talent, dovednosti a zkušenosti do třídy.


 

   

print Formát pro tisk

TOPlist