POLSKO: VARŠAVA

THE ALEXANDER ZELWEROWICZ NATIONAL ACADEMY OF DRAMATIC ARTS

Aleksander Zelwerowicz National Academy of Dramatic Art ve Varšavě je ústřední divadelní akademií v Polsku. Na jedné straně je to malá divadelní škola se čtyřmi fakultami a téměř 400 studenty, na druhou stranu je jedinou národní divadelní univerzitou, která poskytuje vzdělání i v oblasti filmu a televizní tvorby. Díky své velikosti si zachovává charakter prestižní školy a díky podpoře státu a úzkým vztahům s předními kulturními institucemi plní vzdělávací poslání v oblasti výuky herců, režisérů, divadelních vědců a loutkoherců. Je členem mezinárodních divadelních organizací: E:UTSA, PLETA a WTEA. Škola je také hlavním organizátorem festivalu iTSelF (International Theater Schools Festival and The International Puppetry Festival), který patří mezi nejvýznamnější mezinárodní umělecké akce.

OTHELLO

20. 4. 19.00

Divadlo na Orlí

180 min.

Autor: Feridun Zaimoglu & Gunter Senkel

Režie: Grazyna Kania

Jazyk: polština

„Nejsem tím, kým jsem“, říká Jago,  ze slov Božích obsažených v Bibli. S touto frází mu dal Shakespeare moc tvořit nové iluzorní slova a tento šedý, uražený voják zavinil pád svého pána – vlivného Vanetiana Moora – Othella. V něm vidíme šlechetného bojovníka, zapleteného do sítě intrik, který je lapen do závistivé pasti a znehodnocuje vše, co mu bylo drahé. Najednou v milované Desdemoně vidí lživou děvku a v oddaném příteli  Cassiovi nepřítele a zrádce.
Nicméně Othello je pouze jednou z mnoha osamělých, strachem posedlých postav. Zbaven milujících bližních lpí na náhradách: kariéře, sexu a intrikách. Svět muže, který je poháněn strachem a veden polopravdou se stává labyrintem iluzí, paranoi a stereotypu.  V tomto světě osamělosti a frustrace je jeho pohonem krutost a násilí. Adaptace Othella, která je jiná především svým jazykem, ostrým vtipem s důrazem na nenávist, rasismus, šovinismus a homofobii.

Tým #ENC18